• LICEUM na TAK

Krótko o Liceum

II Liceum Ogólnokształcące - klasa mundurowa adresowana jest dla absolwentów szkoły podstawowej, którzy w przyszłości chcą związać swoje życie zawodowe ze służbą wojskową min. pracą w: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Służbie Więziennej, firmach ochrony osób i mienia, w służbach detektywistycznych.
            Jest to również kierunek  dla absolwentów szkóły podstawowej, którzy pragną w przyszłości studiować na dowolnie wybranym przez siebie kierunku.

• SUKCES na TAK

Nasze oczekiwania

Ucząc się w tym typie szkoły możesz liczyć na:
            - przygotowanie do podjęcia studiów na wybranym przez siebie kierunku,
            - możliwość zdobycia certyfikatów i dodatkowych umiejętności
            (kurs pierwszej pomocy, kurs samoobrony, szkolenie strzeleckie),
            - obozy szkoleniowo - kondycyjne w klasie pierwszej i drugiej,

Zakres  szkolenia opiera się na programie autorskim „Podstawy wiedzy o służbach mundurowych”, w którym zawarto bloki tematyczne, min. musztrę, terenoznawstwo, kształcenia obronne  w Polsce, służbę wojskową, przygotowanie do wyboru zawodu, strzelectwo sportowe, tor sprawnościowy.

• MUNDUR na TAK

Umundurowanie

Stosujemy umundurowanie wojskowe zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016r. w sprawie zakazu używania munudru wojskowego lub jego części.

• UROCZYSTOŚCI na TAK

Udział w uroczystościach

Uczniowie klas mundurowych w każdym roku szkolnym biorą udział w:
            - uroczystościach szkolnych,
            - uroczystościach powiatowych,
            - obchodach uroczystości państwowych, min.  tj.
            Rocznica Odzyskania Niepodległości,

Konstytucja 3 Maja

• ŚLUBOWANIE na TAK

Ślubowanie

Uczniowie klasy pierwszej biorą udział w Ślubowaniu, które jest organizowane przez szkołę  w Rocznicę Odzyskania Niepodległości z udziałem wszystkich przedstawicieli służb mundurowych, organu prowadzącego, zaproszonych gości i rodziców.
            W trakcie tego święta uczniom wręczany jest przez Starostę Oleskiego i panią Dyrektor  "Akt ślubowania".

• OBOZY na TAK

Warsztaty i obozy

Uczniowie w czasie roku szkolnego uczestniczą w różnych warsztatach i obozach organizowanych przez wojsko, policję, straż lub służby więzienne.
            Na terenie szkoły organizowane są spotkania z przedstawicielami służb munudrowych.

• PROJEKT na TAK

Realizacja projektu

W latach szkolnych 2019/2020 oraz 2020/2021 nasza szkoła - II Liceum Ogólnokształcące zostało ponownie zakwalifikowane do kontynuacji III edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.
            "Jest to bardzo ważne dla uczniów szkoły, którzy zgodnie z założeniami programu otrzymują od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego oraz finansowe w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego. Za realizację programu odpowiada Biuro do Spraw Proobronnych.
            Jesteśmy dumni, że spośród wielu szkół województwa opolskiego, które prowadzą kształcenie w klasach mundurowych Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało nas do realizacji projektu."

• OBRONA na TAK

Sztuki walki

Obowiązkowo w klasie drugiej uczniowie naszego Liceum uczestniczą w zajęciach ze sztuk walki, które prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora.
            Trening sztuk walki wyposaża ucznia w umiejętności samoobrony i walki realnej, pozwalające skutecznie obronić się w przypadku niespodziewanego ataku.
            Zajęcia praktyczne prowadzone są przez 10 tygodni w klasie drugiej.

• NAUKA na TAK

Nasze przedmioty

Realizujemy podstawę programową dla zwykłego Liceum Ogólnokształcącego z przedmiotem uzupełniającym " Podstawy wiedzy o służbach mundurowych", który wprowadza uczniów w tajniki  pracy w służbach mundurowych.

Nasz przedmioty:
            j. polski, j.angielski (podstawa i rozszerzenie), j.niemiecki, plastyka, historia, wiedza o społeczeństwie (podstawa i rozszerzenie), geografia (podstawa i rozszerzenie), biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa, religia, wychowanie do życia w rodzinie.
            Dodatkowo uczniowie uczestniczą w obowiązkowych zajęciach  z doradcą zawodowym.

• ZAJĘCIA na TAK

Dodatkowe zajęcia

Uczniowie biorą udział w zajęciach na strzelenicy.
            W ciągu całego cyklu kształcenia prowadzone są zajęcia z terenoznawstwa i ratownictwa medycznego.