• Stypendium

• Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2023/2024 otrzymały uczennice naszej szkoły:
            1. Kinga Gońda - Technikum Ekonomiczne
            2. Natalia Wurszt - II Liceum Ogólnokształcące - klasa mundurowa

• Wywiadówka

• Dn. 23.11.2023r. o godz. 16.00 odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami uczniów klas 1, 2, 3, 4 i 5 Liceum i Technikum.
            Spotkania odbęda się w następujących pracowniach:
            1a - M. Kierat - pracownai nr 16a
            1c - P. Więcławik - pracownia nr 3
            1d - K. Kacała - pracownia nr 8
            1e - A.Napieraj - pracownia nr 16b
            2a - M. Kubacki - pracownia nr 17
            2c - B. Chęcińska - Nagłowska - pracownia nr 23
            2d - K. Konieczna - pracownia nr 10
            3a - M. Maroń - Trawińska - pracownia nr 13
            3c - M. Koloch - pracownia nr ek1
            4a - B. Koj - pracownia nr 7
            4c  - E. Niejadlik - pracownia nr 2
            4d - M. Zalewska - Słowik - pracownia nr 4
            5c - J. Szychowska- pracownia nr 6
            Serdecznie zapraszamy.

• Spotkania z policjantem

• W dniach 14 i 16 listopada 2023r. uczniowie  klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem na temat Cyberbezpieczeństwa.

• Międzynarodowy Dzień Tolerancji

• Dziś dn. 16.11.2023r. na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.
            Cele Dnia Tolerancji:
            • uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
            • przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;
            • kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
            • odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;
            • zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;
            • wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.
            Według zapisów tolerancja to:
            • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
            • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
            • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
            • docenianie rozmaitości kultur;
            • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
            • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
            • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.
            Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych.
            Dziś warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.
            UCZNIOWIE ZSEiO Olesno przybili dziś piątkę tolerancji!

• Dn. 09.11.2023r. Nikola Czerchlańska reprezentowała naszą szkołę w koncercie finałowym Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Opolu, a dn. 14.11.2023r. zdobyła I miejsce w w XXV Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Pieśni Polskiej w Wieluniu.

• Uroczyste ślubowanie

• Dn. 10.11.2023r. o godz. 11.30 przed pomnikiem Bohaterów Walk o Wyzwolenie Prastarych Ziem Piastowskich odbyła się Uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz ślubowanie uczniów klasy pierwszej naszego Liceum Ogólnokształcącego - Oddziału Przygotowania Wojskowego.

• Zawody strzeleckie

• Przedstawiciele klas mundurowych naszej szkoły zmierzyli się z najlepszymi strzelcami w całej Polsce. Po zwycięstwie w etapie wojewódzkim uczniowie: Mateusz Kałwak, Filip Mićka i Franek Pytka reprezentowali Opolszczyznę podczas Strzeleckich Mistrzostw Polski Klas Mundurowych. Zmagania odbyły się dn. 6 i 7 listopada br. w 10 Brygadzie Łączności we Wrocławiu. Nasi uczniowie zajęli VI. miejsce.

• II miejsce w konkursie "Ekonomia na wesoło"

• Miło na poinformować, iż uczennica klasy 3c Technikum Ekonomicznego Wiktoria Szczygieł zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „ EKONOMIA NA WESOŁO”. Konkurs polegał na stworzeniu zabawnego mema, dotyczącego prowadzenia własnego biznesu.
            Praca uczennicy została wyróżniona spośród ok. 700 nadesłanych memów.
            Konkurs został zrealizowany w ramach projektu „Porwani przez Ekonomię”, którego organizatorem jest Warszawski Instytut Bankowości a partnerami mBank (Partner generalny) oraz PwC Polska (Partner).

• Wizyta w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie

• W dniu 19 października 2023 roku w ramach realizowanego projektu „Złote Szkoły NBP” uczniowie klasy 2c Technikum Ekonomicznego, pod opieką: pani Magdaleny Koloch, pani Barbary Chęcińskiej-Nagłowskiej, pani Bożeny Koj  brali udział w warsztatach pt.: „ Dzieje pieniądza” w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.
            Uczniowie mogli  dotrzeć do przełomowych miejsc, zdarzeń związanych z historią pieniądza i zrozumieć procesy ekonomiczne. Fascynującą podróż w NBP rozpoczęli animacją zatytułowaną „Spotkanie z pieniądzem”. Następnie zwiedzane były poszczególne sale ekspozycyjne NBP.
             W sali - Systemy pieniężne uczestnicy poznali, jakie warunki muszą być spełnione, aby  system pieniężny był stabilny, wspierał gospodarkę i ułatwiał codzienne życie obywateli.
            W sali - Ulica Wielkich Polskich Ekonomistów uczennice poznały wielkich uczonych, których koncepcje ekonomiczne i dorobek naukowy przyczyniły się do rozwoju naszej gospodarki oraz pozwoliły lepiej zrozumieć finansowe zależności społeczne. W Gabinecie numizmatyka zwiedzający podziwiali ponad 900 najcenniejszych monet i medali polskich ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego.  Najwięcej emocji wzbudziła we wszystkich wyeksponowana w Skarbcu sztaba złota. Można było ją dotknąć, a nawet spróbować podnieść 😉